Üniversite OnaylıResim Yorumlama Eğitimi
Üniversite OnaylıResim Yorumlama Eğitimi

Resim Yorumlama Eğitimi

5,00
İndirim Oranı : %58 İndirim
Fiyat : ₺1.296,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺540,00(KDV Dahil)
₺69,60 'den başlayan taksitlerle

Çocuk Resimleri Yorumlama ve Çocuk Testleri Eğitimi

 

Çocuk Resimleri Yorumlama ve Çocuk Testleri Eğitimi

 

  

SON BAŞVURU TARİHİ : 31 EKİM 2020 CUMARTESİ

Son 4 Kişilik Kontenjan Kalmıştır.

Bilgi ve Kayıt için:0322 234 9 234 --- 0507 204 61 82

 

 BU EĞİTİM PROGRAMI DEVLET ÜNİVERSİTESİ İLE ULUSLARARASI PSİKOLOGLAR DERNEĞİ ORTAKLIĞINDA YAPILMAKTA OLUP EĞİTİM SONUNDA SERTİFİKANIZ İSTEĞİNİZE GÖRE İKİ KURUMDAN BİRİNDEN VERİLECEKTİR.

Çocuk Resimleri Analizi Egitimi

Resim Yorumlama Eğitiminin Amacı:

Çocuk resmi ifade ve karakter etkinligidir. Sanat ve çocuk birbirini tamamlayan, sürekli degisen ve gelisen dinamik bir olgudur. Çizme, boyama, yirtma, biçimlendirme gibi karmasik süreçlerde çocuk, kendine göre anlamli bir bütünlük olusturarak deneyim kazanmaktadir. Bu tür etkinlikler sonucunda çocuk, yalnizca bir sanat ürünü ortaya çikarmakla kalmaz, onu tanimaya yarayan önemli ipuçlarini sunarak kendisini anlatmaktadir. Çocuk, ruhsal yasantilarini çizdigi resimlere yansitir. Farkinda olmadan duygularini, düsüncelerini aktarir. Bu nedenle çocugun yasantilarini anlamak istiyorsak, çocugun çizdigi resimleri inceleyebiliriz. Tabi ki çikaracaginiz sonuçlara kesin gözüyle bakmamak ve test etmeye devam etmek sartiyla. Çocugun resimlerine bakarak onun ihtiyacinin hangi alanda oldugunu, sefkate daha fazla gereksinim duyup duymadigini ve mutlu olup olmadigini anlayabiliriz. Eger çocugunuzu daha mutlu, güvenli kilmak istiyorsaniz bu konuda harekete geçebilirsiniz. Çocugun yaptigi resimler bizler için onun ruhsal durumunun bir göstergesi olmali ve bu bilgileri onun yararina kullanmaliyiz. Her çocuk potansiyelini gerçeklestirmeye layiktir.

Egitimimizin amaci, psiko - pedagojik açidan çocugu tanimak ve çocukla yürütülen çalismalarda teshis ve tedaviye yön vermek açisindan çocuk resminin kullanimini açiklamaktir. Resimdeki önemli belirtilerin uzmanlar için ne anlama geldigini ifade etmek ve resmin yorumlanmasinda dikkat edilecek noktalari anlatmaktir. 

 

Resim, çocuklarin iç dünyasinin ifade biçimi ve zihinsel yapisinin yansimasidir. Resimler analiz edildikleri takdirde çizen çocuk hakkinda ayrintili bilgi verir.. Çocuk çogu zaman çizdigi resimle annesine olan sevgisini anlatirken, çogu zamansa babasindan kendisine sarilmasini bekledigini söyler. Kimi zaman siddet gören ya da azarlanan ama bunu kimseye anlatamayan çocuklarin resimleri birçok mesaj içermektedir. Bu yüzden Resim analizi egitimi ile çocuklarin resimler araciligi ile hem ruhsal dünyalari hakkinda bilgi alabiliriz hem de zihinsel bir problemi olup-olmadigini görebiliriz.

 

Programin Içerigi

1-Resim Analizinin Tarihçesi

2-Çocuk ve Resim 
3-Bir Ifade Araci Olarak Çocuk Resmi 
4-Çocuk Resminin Gelisim Asamalari
5-Çocuk Resmindeki Sembolik Ifadeler

6- Psikolojik Resim Testlerini Uygulama Yöntemleri

7-Psikolojik Degerlendirmede Kullanilan Resim Testleri

  1. Bir insan çiz,
  2. Var olmayan bir hayvan çiz,
  3. Bir aile çiz testi,
  4. Kinetik aile çizim testi,
  5. Yagmur altinda dolasan kadin çiz testi,
  6. Bir kaktüs çiz testi,
  7. Bir ev-agaç ve insan çiz testi,
  8. Bir bahçe çiz testi,
  9. Goodenough Harris adam çiz testi,
  10. D-10 projektif resim testi

8- Zekâ, Kisilik ve Yakin çevre özelliklerine göre çocuk resminin degerlendirilmesi.

9-Çocuk Resimlerinin Analizinde Uzmanlarin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
10-Resim Terapisi tekniklerinden örnekler

 

11-Örnek Resim Incelemeleri

Benzer Ürünler
Whatsapp’tan Soru Sormak için! Hemen tıkla